Bůh je mé světlo a má spása.(l 27,1)

Květen 2006

Apel na pomoc Východnímu Timoru

31. května 2006 v 19:11 | Daniel Zouhar |  Vatikán
Vatikán. V závěru generální audience Svatý otec vyzval k aktivní pomoci obyvatelům Východního Timoru a k co nejrychlejšímu návratu pokoje v této zemi. Benedikt XVI. zdůraznil, že vlna násilí v této asijské zemi přinesla mnoho obětí a vedla ke značným materiální ztrátám. "Povzbuzuji místní církev a katolické organizace, aby ve spolupráci s dalšími mezinárodními organizacemi pokračovali v pomoci uprchlíkům, a prosím vás, modlete se k P. Marii, aby svou mateřskou pomocí podpořila úsilí těch, kdo se angažují pro návrat pokoje."

Benedikt XVI. zakončí mariánský měsíc procesím ve Vatikánských zahradách

31. května 2006 v 19:10 | Daniel Zouhar |  Benedikt XVI.
Vatikán. Ve Vatikánských zahradách se dnes večer uskuteční tradiční růžencové procesí na zakončení měsíce května, který je tradičně věnován zvláštní úctě k Panně Marii. Průvod věřících v čele s vikářem pro Vatikánský stát, arcibiskupem Angelem Comastrim se vydá z kostelíka sv. Štěpána do lurdské jeskyně ve Vatikánských zahradách. Kolem 21 hodiny se k procesí připojí také papež Benedikt XVI. a na závěr udělí přítomným apoštolské požehnání.
O významu dnešní liturgie hovoří pro Vatikánský rozhlas arcibiskup Angelo Comastri:

Papež představitelům hnutí: Buďte školou společenství

31. května 2006 v 19:09 | Daniel Zouhar |  Benedikt XVI.
Vatikán. Neste světlo do temnot světa deformovaného protichůdnými ideologiemi! V poselství účastníkům II. světového kongresu církevních hnutí a nových komunit o tom napsal papež Benedikt XVI. Kongres probíhá od 31. května do 2. června v Rocca di Papa u Říma. V návaznosti na motto setkání "Krása být křesťanem a radost předávat to jiným" zdůraznil, že láska znamená zároveň připravenost trpět až k darování života za ty, které milujeme. Krása Kristovy pravdy "vede lidské srdce k povolání lásky, a tak se ukazuje svrchovaná krása milosrdné Boží lásky a zároveň krása člověka...".

Holandští pedofilové mají svou politickou stranu

31. května 2006 v 19:09 | Rádio Vatikán |  Křesťané
Amsterdam. Jak uvádějí dnešní zpravodajské agentury, holandští pedofilové založili politickou stranu. Má název Charita, svoboda a rozdílnost a v jejím programu je například legitimizace pedofilního jednání či svobodné šíření pedopornografických materiálů.
Na to, že jde o nebezpečný precedens, upozorňuje v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas Fortunato di Noto, vedoucí protipedofilní organizace Meter:

Zemřel čínský arcibiskup mons. Antonio Li Duan

31. května 2006 v 19:08 | Daniel Zouhar |  Křesťané
Peking. 25. května zemřel mons. Antonio Li Duan, arcibiskup-metropolita z Xianu v čínské provincii Shaanxi. 78-letý arcibiskup byl uznávanou osobností čínské církve, která je věrná Vatikánu, ve vězení a na nucených pracích strávil skoro 20 let života. V roce 1985 se zvláště zasadil o otevření semináře v Xianu, díky čemuž se zvýšil počet povolání ke kněžství. V arcidiecézi Xian žije asi 20 tisíc katolíků, je zde asi 30 kněží a 300 řeholních sester. Pohřebních obřadů v katedrále v Xianu se 28. května zúčastnilo mnoho biskupů, sto kněží a 5 tisíc věřících. Zádušní mši sloužil nový arcibiskup Xianu mons. Antonio Dang Mingyan.

600 let narození papeže Pia II.

31. května 2006 v 19:06 | Rádio Vatikán |  Z církve
Pienza. V Pienze a v Sieně probíhají oslavy 600 výročí narození velkého humanisty Enease Silvia Piccolominiho, pozdějšího papeže Pia II. Výstava pod názvem "Pius II, města a díla" ukazuje vzestup renesančního umění a architektury v Pienze. Zvláštní expozici nabídne také zdejší Piccolominiho museum. V Sieně, v Palazzo Squarcialupi, pak bude 23. června následovat výstava "Renesance sochařství" v Piccolominiho epoše.

Beatifikační proces kněze z Vietnamské války

31. května 2006 v 19:06 | Daniel Zouhar |  Z církve
Washington. Poslední květnové pondělí se ve Spojených státech slaví jako Den národní paměti - Memorial Day. Američané se při něm modlí za ty, kdo položili život za vlast. Během včerejších oslav v bazilice Neposkvrněného Početí ve Washingtonu byl na diecézní úrovni zahájen beatifikační proces Božího služebníka, P. Vincenta Roberta Capodanno, kaplana americké armády, který zahynul ve Vietnamské válce.

Festival Jana Pavla II.

31. května 2006 v 19:05 | Daniel Zouhar |  Jan Pavel II.
Vatikán. V pátek 2. června bude zapálena pochodeň u hrobky Jana Pavla II. za přítomnosti papežského vikáře pro Vatikánský stát Angela Comastriho. Odtud se řada sportovců a olympijských běžců vydá s pochodní na štafetovou cestu přes různá města a vesnice kraje Lazia až do kláštera benediktinů v Bassano Romano, kde bude touto pochodní zažehnuta lampa s věčným světlem. V tomto klášteře je rovněž sídlo Mezinárodní nadace Jana Pavla II. Při té příležitosti se také uskuteční řada kulturních a náboženských akcí, spojených s postavou velkého papeže, které potrvají až do 10. června.

Čínská zkouška sil

31. května 2006 v 19:05 | Daniel Zouhar |  Z církve
Hongkong/Řím. Biskupská svěcení v režii čínské komunistické vlády je třeba považovat za jistou zkoušku sil, říká kardinál Joseph Zen-ze-Kiun. V rozhovoru pro italský deník "La Stampa" biskup Hongkongu vysvětlil, že katolická církev vzbuzuje strach komunistických funkcionářů. Skutečnost, že 85% biskupů, kteří působí ve státem povoleném "Vlasteneckém sdružení čínských katolíků" se obrátilo na Svatý stolec s prosbou o uznání svých svěcení, dává jasně na vědomí, že čínští katolíci usilují o plnou jednotu s Římem.

Pohledy a bilance na cestu do Polska

31. května 2006 v 19:04 | Daniel Zouhar |  Benedikt XVI.
Vatikán. Z reakcí západoevropského tisku se zdá, jakoby šlo o dvě různé cesty. Zůstal dojem z Benedikta XVI., kterého Polsko srdečně přivítalo a seznámilo se s ním jako s novým papežem. Všechna média ukázala vřelé přijetí jakého se mu dostalo, a bylo možné si všimnout, že i pro papeže byly tyto dny postupným seznamováním se a zvykáním si na tuto pozici - totiž být nepolským papežem v Polsku.

Krása být křesťany

31. května 2006 v 19:04 | Daniel Zouhar |  Benedikt XVI.
Vatikán. Velkého setkání nových hnutí a komunit působících v církvi s Benediktem XVI. se mimo jiné zúčastní také zástupci komunity Archa a hnutí Comunione e Liberazione. Právě zakladatelé těchto dvou hnutí Jean Vanier a mons. Luigi Giussani byli společně s Chiarou Lubichovou hlavními postavami, které vystoupily při I.setkání nových hnutí 30. května 1998 s Janem Pavlem II. Komunita Archa vznikla s cílem pomoci v integraci mentálně postižených lidí do společnosti. Založil ji v malé vesnici na sever od Paříže Jean Vanier v roce 1964. Jeho dílo se brzy rozšířilo, takže dnes Archa působí ve 110 komunitách a v bezmála 30 zemích.

II. Kongres nových hnutí a komunit

31. května 2006 v 19:03 | Rádio Vatikán |  Vatikán
Vatikán. V Rocca di Papa u Říma začne zítra II. Světový kongres církevních hnutí a nových komunit. Třídenní setkání organizuje Papežská rada pro laiky. Ve vatikánském tiskovém středisku akci představil šéf této rady, arcibiskup Stanislaw Ryłko:

Přednáška Anselma Grüna v Českých Budějovicích

31. května 2006 v 19:02 | Daniel Zouhar |  Akce
V pátek 9.6.2006 od 13.30 hodin proběhne na Teologické fakultě JU přednáška Anselma Grüna na téma "Vykoupení - jeho význam pro náš život".

Cesty víry a Křesťanský magazín z Brna(4/2006)

31. května 2006 v 19:02 | Daniel Zouhar |  TV
"Cesty víry" vysílá Česká televize v neděli 4.6.2006 od 9.25 hodin na 2. programu (ČT2), "Křesťanský magazín" začíná 4.6.2006 v 9.45 hodin rovněž na ČT2.

Slavnost Seslání Ducha svatého - Letnice

31. května 2006 v 19:01 | Daniel Zouhar |  Z církve
Křesťané slaví tuto neděli (4.6.) seslání Ducha svatého na apoštoly a na Ježíšovu matku Marii, shromážděné ve večeřadle (Sk 2,1-13). Duch svatý tak posvětil církev jako nový Boží lid a zahájil její misijní šíření.

Slavnost Seslání Ducha svatého

30. května 2006 v 16:10 | Víra.cz |  Liturgie
Latinský název Pentecostes znamená "padesátý den velikonoční slavnosti",
osmou neděli velikonoční, velikonoční "oktáv oktávů", osmý po sedmkrát
sedmi dnech. Seslání Ducha svatého patří rovněž k události Velikonoc. To je
podstatné. Nejde o zvláštní svátek Ducha svatého. Protože je vyvrcholením Velikonoc,
nemůže už mít oktáv ani liturgický svatodušní týden, neboť je sám velice zdůrazněným
oktávem. Dnešní preface říká: "Tys o letnicích dovršil dílo našeho vykoupení a
těm, kteří se v Kristu stali tvými syny, sesíláš svého svatého Ducha. V něm tě
vyznávají všechny národy a jazyky. A tak se ve světě šíří radost vzkříšení." Po
dnešní bohoslužbě se velikonoční svíce přenáší od oltáře ke křtitelnici. I když se
dnešní slavností velikonoční období završuje, tajemství Velikonoc rozhodně nekončí;
prožíváme je skrze Ducha svatého v celém liturgickém roce, zvláště při každé nedělní
eucharistii a ve svátosti křtu.

O čem píše 22. číslo Katolického týdeníku

30. května 2006 v 16:03 | Daniel Zouhar |  Tisk
Jaká byla návštěva papeže Benedikta XVI. v rodné zemi jeho předchůdce? Zpravodajství přímo z místa přináší 22. číslo Katolického týdeníku. Kam až může zajít kněz v podpoře konkrétní politické strany? Odpovídá královéhradecký biskup Dominik Duka.

Muslimské děti se ve škole učí náboženské nesnášenlivosti

29. května 2006 v 21:26 | Daniel Zouhar |  Z církve
Washington. V saudskoarabských školách se děti učí náboženské nesnášenlivosti. Uvádí se to ve zprávě americké organizace Freedom house, která analyzovala 12 oficiálních učebnic, které k výuce schválilo saudskoarabské ministerstvo školství. Již v první třídě základní školy se děti učí, že "každé jiné náboženství než je Islám, je falešné", přičemž jako příklad se uvádí křesťanství nebo židovství. V páté třídě základní školy se pak děti učí, že "pro muslima je zakázáno přátelit se s někým, do nevěří v Boha a jeho proroka". Podle organizace Freedom house se tímto způsobem "rozsévá nenávist a náboženská nesnášenlivost" mezi nové generace obyvatel Saudské Arábie.

Portugalsko má novou blahoslavenou

29. května 2006 v 21:25 | Daniel Zouhar |  Z církve
Viseu. Portugalsko získalo včera novou blahoslavenou. Při slavnostní liturgii ve Viseu zapsal prefekt Kongregace pro svatořečení, kardinál José Saraiva Martins, do seznamu blahoslavených sestru Ritu milovanou Ježíšem.

Matky z náměstí Tiananmen požadují spravedlnost

29. května 2006 v 21:25 | Daniel Zouhar |  Z církve
Peking. Matky studentů zmasakrovaných na náměstí Tiananmen adresovaly čínské vládě otevřený list. Požadují v něm legitimní proces, který ukáže pravdu o tragických událostech z 3.a 4. června 1989, definitivní konec pronásledování obětí tehdejší represe a potrestání viníků.