Bůh je mé světlo a má spása.(l 27,1)

Březen 2006

nový mariánský portál

28. března 2006 v 19:33 | Daniel Zouhar |  Reklama
Na Slavnost Zvěstování Páně (25. 3. 2006) byly oficiálně spuštěny internetové stránky http://www.maria.cz, které jsou stručným a přehledným ukazatelem podstatných prvků mariánské úcty, zasazené do křesťanského života.

Církev se nedruží k žádné straně

28. března 2006 v 19:31 | Daniel Zouhar |  Z církve
Řím. Dnes skončilo jarní zasedání stále rady italského episkopátu. Jak zdůraznil na tiksové konferenci generální sekretář Italské biskupské konference mons. Giuseppe Betori, biskupové vyjádřili vděčnost papeži Benediktu XVI., který potvrdil kardinála Camillo Ruiniho ve funkci předsedy biskupské konference a vyjádřili rovněž vděčnost za "velký dar" pro církev, kterým je první papežská encyklika Deus Caritas est. Biskupové se dále věnovali mezinárodním otázkám a rovněž vnitropolitické situaci před italskými parlamentními volbami. V této souvislosti opakovali základní princip, že církev se nedruží k žádnému politickému uskupení a na všechny voliče se obracejí pouze se základní výzvou, aby upřednostňovali hodnoty založené na důstojnosti lidské osoby. V závěru pak bylo oznámeno jmenování prvního pastoračního koordinátora pro čínské katolické komunity v Itálii. Stal se jím don Pietro Cui Xingang.

S jídlem roste chuť, ale i přesto kdo chce psa bít, hůl si najde!

28. března 2006 v 19:11 | uveřejnil Daniel Zouhar |  Názory, publicistika
Katolická církev protestuje proti faktu, že zřejmě ani do letošních voleb nedojde k přijetí smlouvy mezi Českou republikou a Vatikánem. Tato smlouva má, podle vyjádření šéfa našich katolíků kardinála Vlka, pojistit práva, která církev dnes má. Být zárukou, že tato práva nebudou do budoucna zkracována. Zároveň církev ústy svého arcibiskupa říká, že takovým zkrácením práv je například dnešní, za vlády Miloše Zemana přijatý zákon o církvích. Tento zákon prý je důkazem toho, jak chce stát církev omezovat a usměrňovat. Zabránit mu v tom tedy napříště má smlouva s Vatikánem.

Italský kardinál navrhuje, aby se školáci učili islám

28. března 2006 v 19:08 | Daniel Zouhar |  Z církve
ŘÍM Přední kardinál Renato Raffaele Martino se včera vyslovil pro zavedení studia islámského náboženství v italských školách. Vatikán tím znovu ukazuje, že si přeje dobré vztahy s muslimy, napsala agentura Reuters.

Významné osobnosti církví a náboženských společností v politickém životě 20. století - avízo

28. března 2006 v 19:06 | Daniel Zouhar |  Akce
Konference s názvem "Významné osobnosti církví a náboženských společností v politickém životě 20. století" proběhne ve dnech 27.-28.4.2006 v Olomouci.

Konference - Jezuité v českých zemích - se blíží

28. března 2006 v 19:05 | Daniel Zouhar |  Akce
Impulzem k uspořádání konference je jubileum 450 let od příchodu Jezuitů do českých zemí. Její prezentace proběhne v pořadu Historický magazín, který vysílá ČT24 1.4.2006 ve 21.30 hodin.

O čem píše 13. číslo Katolického týdeníku

28. března 2006 v 19:04 | Daniel Zouhar (dle ČBK) |  Tisk
Ptačí chřipka hrozí i Vatikánu. Ženaté kněze nebudou mít ani mexičtí Indiáni. Patriarcha Alexij II. pošle kosmonautům do vesmíru kříž. Tyto a mnoho dalších novinek přináší nové číslo Katolického týdeníku.

Afghánec, který přestoupil ke křesťanství, propuštěn z vězení

28. března 2006 v 19:02 | Daniel Zouhar |  Ze světa
Kábul - Afghánec, kterému hrozil trest smrti za konverzi od islámu ke křesťanství, byl v noci na dnešek propuštěn na svobodu. Oznámil to afghánský ministr spravedlnosti Muhammad Sarvár Daniš.

Sníh a náledí zabrání na některých památkách zahájit sezonu

28. března 2006 v 18:59 | Daniel Zouhar |  Zajímavosti
Praha - Sníh a led zabrání správcům některých českých památek, aby v sobotu zahájili turistickou sezonu. Někde jsou závěje a vrstvy ledu tak vysoké, že se kasteláni hradů a zámků obávají návštěvníky do areálů vpustit. Jinde sice sezona začne, kvůli nepřízni počasí ale budou prohlídky omezeny. Vyplývá to ze zjištění ČTK.

Protesty ve Francii zvyšují tlak na Villepina

28. března 2006 v 18:57 | Daniel Zouhar |  Ze světa
Paříž - Francie dnes zažila dosud největší protesty proti spornému vládnímu plánu na snížení nezaměstnanosti mladých lidí. Manifestací se podle odborů zúčastnily tři miliony lidí a i policie napočítala - bez Paříže, kde akce ještě neskončila - 880.000 účastníků. Manifestace místy opět doprovázely incidenty. Zároveň byla řada odvětví zasažena protestními stávkami. Velký rozsah protestů výrazně zvyšuje tlak na premiéra Dominiqua de Villepina, který plán prosadil. Premiér však dnes zopakoval, že je ochoten jen k jeho dílčím úpravám, ne k jeho stažení.

Izrael volí parlament, účast zatím nejnižší v historii

28. března 2006 v 18:54 | Daniel Zouhar |  Ze světa
Jeruzalém - Poměrně nízká volební účast provází dnešní předčasné parlamentní volby v Izraeli. K 16:00 SELČ, tedy šest hodin před uzavřením volebních místností, odevzdalo svůj hlas teprve 39 procent registrovaných voličů. Oznámil to ve svém internetovém vydání list Haarec, podle něhož jde o nejnižší průběžnou volební účast v historii.

Havel chtěl předat protest běloruské misi; nebyl tam vpuštěn

28. března 2006 v 18:52 | Daniel Zouhar |  Z domova
Praha - Bývalý český prezident Václav Havel odsoudil dnes falšování běloruských prezidentských voleb a žádá okamžité propuštění zadržovaných lidí v této zemi. Písemný protest s výzvou k odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka chtěl osobně předat představitelům běloruského velvyslanectví v Praze. Na půdu zastupitelského úřadu však nebyl vpuštěn a dopis musel vhodit do poštovní schránky.

Klaus si pochvaloval jízdu Pendolinem

28. března 2006 v 18:51 | Daniel Zouhar |  Z domova
Praha/Ostrava - Jízdu pendolinem z Prahy do Ostravy si dnes poprvé vyzkoušel prezident Václav Klaus. Na třídenní návštěvu Moravskoslezského kraje se rozhodl vyrazit tímto rychlovlakem, který kvůli sérii poruch provází problematická pověst. Klausovi se ovšem v moderní soupravě líbilo a tento druh spojení metropole se severem Moravy spoluobčanům doporučil jako vhodnou alternativu automobilu i letadlu.

Nástup jara láme teplotní rekordy

28. března 2006 v 18:48 | Daniel Zouhar |  Z domova
Praha - V pondělí padl v Praze teplotní rekord starý 32 let. Meteorologové v Klementinu naměřili 20,8 stupně Celsia, což je o 1,5 stupně víc, než představoval dosavadní rekord z roku 1974. Ještě tepleji bylo na jihu Čech. V Českých Budějovicích dosáhlo maximum 22,2 stupně, což je o 1,9 stupně víc než tři roky starý rekord. Informace zveřejnil na svých internetových stránkách Český hydrometeorologický ústav.

Havel: Část porodného má být ve formě poukázky na vzdělání

28. března 2006 v 18:42 | Daniel Zouhar |  Z domova
Praha - Sociální demokraté uvažují o tom, že by se část porodného, které slibují na první tři děti ve výši 60.000, 90.000 a 120.000 korun, vyplácelo formou poukázky na zvýšení vzdělání. Vicepremiér Jiří Havel do dnes uvedl v komentáři k aktualizovanému volebnímu programu sociální demokracie, který poskytl ČTK. Dokument v pondělí představil novinářům premiér a volební lídr ČSSD Jiří Paroubek. Opoziční politické strany a ekonomičtí analytikové označili tyto sliby za nereálné.

Přišlo jaro a s ním záplavy.

28. března 2006 v 18:37 | Daniel Zouhar |  Z domova
Praha - Situace na českých tocích se kvůli neustávajícímu dešti dramatizuje. Třetí stupeň povodňové aktivity zaznamenali vodohospodáři na více než dvaceti místech. Situace je vážná například na Mrlině ve Vestci, na Znojemsku na Dyji a v Nové Vsi a Bechyni na Lužnici. Meteorologové navíc kvůli očekávaným srážkám prodloužili výstrahu před povodněmi až do neděle. Vážnější škody zatím nejsou hlášeny, řeky a potoky se většinou vylily do polí, luk a zahrad. Někde čerpají hasiči vodu ze sklepů a voda uzavřela také některé komunikace.

Hladiny řek hrozí dalším vzestupem

28. března 2006 v 18:17 | Daniel Zouhar |  Z domova
Praha - Po dnešních deštích přijde podle meteorologů ve čtvrtek další frontální systém a s ním i další srážky. Český hydrometeorologický ústav proto opět prodlužuje výstrahu na možné záplavy, tentokrát až do neděle. Záplavy tedy podle meteorologů hrozí do nedělního poledne v krajích Královéhradecký, Pardubický, Jihočeský, Plzeňský, Ústecký, Jihomoravský, Olomoucký, Moravskoslezský, Vysočina a Zlínský.

ČT osloví 50.000 domácností, zda platí poplatek

28. března 2006 v 18:13 | Daniel Zouhar |  Zajímavosti
Praha - Česká televize hodlá v první polovině dubna oslovit dalších 50.000 domácností s dotazem, zda platí koncesionářský poplatek za televizi. Počet domácností vyplynul ze srovnání databází plátců za televizi a Český rozhlas. ČT se nyní obrátí na lidi, kteří platí poplatek za rozhlas a nikoli za televizi. Český rozhlas zvolí obdobný postup a osloví ty, kteří platí za televizi, ale ne za rádio.

Incidenty mezi náboženskými skupinami indonéská policie přehlíží

27. března 2006 v 19:47 | Daniel Zouhar |  Křesťané
Bogor. Včera byla v indonéském městě Bogor davem muslimů napadena další protestantská modlitebna v jednom ze soukromých domů. Policie při tomto incidentu nijak nezasáhla. Útok muslimů je následkem na schválené opatření indonéské vlády, kterým se zakazuje křesťanským komunitám využívat soukromé domy k bohoslužebným shromážděním. Podle tohoto dekretu musejí mít místa náboženského kultu povolení, a to se vydává jen tehdy, když se k dané církvi hlásí alespoň 90 místních obyvatel a dalších 60 příslušníků jiných vyznání a náboženství bydlících v dané oblasti.

Kardinál Vlk o konzistoři pro Vatikánský rozhlas

27. března 2006 v 19:46 | Daniel Zouhar |  Názory, publicistika
Vatikán. O komentář k setkání kardinálů se Svatým otcem, které proběhlo 24. 3. 2006,jsme požádali pražského arcibiskupa kardinála Miloslava Vlka:
"Zvláštní na této letošní kongregaci a veřejné kardinálské konzistoři bylo, že Svatý otec využil toho, že kardinálové se sjíždějí z celého světa, aby pozdravili a uvítali nové členy kardinálského sboru, a den předtím pozval všechny kardinály ke zvláštní konzistoři, nebo-li také zvláštní kongregaci, což je shromáždění, setkání kardinálů se Svatým otcem. Zvláštní bylo to, že Svatý otec má zájem konzultovat různé otázky, které mu leží na srdci, s kardinálským sborem. Jak bylo oznámeno, dal tři témata.