Bůh je mé světlo a má spása.(l 27,1)

Vancouver slibuje levnější hry a plné tribuny

25. února 2006 v 21:41 | Daniel Zouhar (dle ČTK) |  Olympiáda
15:36 | 25.2.2006
Turín - Turín předá v neděli večer olympijskou štafetu Vancouveru a příští hostitelé zimních her už oznámili, co sportovní svět v roce 2010 čeká. Na tiskové konferenci v Turíně slíbili levnější hry, vyprodané vstupenky a všechna sportoviště dokončená s dvouletým předstihem.
Generální ředitel organizačního výboru her John Furlong prohlásil, že se Kanaďané v Turíně hodně poučili. Udělají prý všechno pro to, aby za čtyři roky ve Vancouveru nebylo v hledišti ani jedno prázdné místo. To by mělo výrazně zlepšit atmosféru her.
V Turíně nakonec zbylo jen asi deset procent lístků, ale mnozí majitelé vstupenek na sportoviště vůbec nepřišli. Podle odhadů je totiž dvacet až třicet procent vstupenek určeno různým V.I.P. hostům a jejich místa často zůstávají neobsazená. Ve Vancouveru chtějí dát takové nevyužité lístky znovu do oběhu.
Náklady na hry mají být výrazně nižší než v Turíně. Celkový rozpočet her je i po nedávném velkém zvýšení odhadu cen stavebních prací stanoven v přepočtu na 1,5 miliardy eur, zatímco Turín stál 3,6 miliardy.
Kanaďané už před třemi lety v Praze, kde jim Mezinárodní olympijský výbor hry přidělil, hlásili, že už mají polovinu areálů hotovou. Teď jsou ještě dál a už za dva roky chtějí být připraveni. Přitom šest ze třinácti sportovišť bude zcela nových.
Hry budou mít dvě dějiště. V samotném Vancouveru, městě s 560 tisíci obyvatel, ležícím na pobřeží Pacifiku, se bude hrát hokej i curling, domov tady najdou krasobruslaři, rychlobruslaři a na předměstí i snowboardisté a akrobati na lyžích. O medaile v dalších sportech se bude bojovat ve Whistleru, vzdáleném 125 kilometrů.
Dějištěm zahájení i zakončení her bude BC Place Stadium, krytý stadion s 55 tisíci místy. Na něm chtějí pořadatelé také předávat medaile a umožnit tak tento zážitek mnohem většímu počtu diváků než v Turíně, kde byl medailový ceremoniál jen záležitostí hrstky pozvaných.
Organizátoři doufají, že kanadští sportovci se před vlastním publikem vzepnou k mimořádným výkonům. Už v Turíně Kanaďané dvaceti medailemi překonali svou nejlepší bilanci v historii her a šéf organizačního výboru odhadl, že za čtyři roky by těch medailí mohlo být až 35. Ani nemusel dodávat, že si celá země přeje, aby mezi nimi bylo i zlato z hokejového turnaje.
Podle průzkumů se většina obyvatel Vancouveru na hry těší. Ale zdaleka ne všichni je přijímají bez výhrad. Na neděli ochránci životního prostředí naplánovali demonstraci proti výstavbě dálnice, jež má spojit obě olympijská centra. Cestu z Vancouveru do Whistleru prý zkrátí ze současných více než dvou hodin na devadesát minut, ale mají jí padnout za oběť dvě stě let staré stromy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama