Bůh je mé světlo a má spása.(l 27,1)

Pentagon slíbil zveřejnit jména osob vězněných na Guantánamu

25. února 2006 v 21:11 | Daniel Zouhar |  Ze světa
WASHINGTON - Pentagon oznámil, že do 3. března zveřejní jména osob, které vězní na své základně Guantánamo na Kubě. Podřídil se tak nedávnému rozhodnutí americké justice, potvrdil mluvčí úřadu Joe Carpenter.

Federální soudce v New Yorku Jed Rakoff nařídil ve čtvrtek ministerstvu obrany, aby v tomto termínu zveřejnil totožnost několika stovek lidí, které na Guantánamu léta zadržuje v tajnosti a většinou bez formální obžaloby. Většina z nich byla prý zadržena při bojích amerických sil v Afghánistánu po atentátech z 11. září 2001 proti USA.
Podle informací mezinárodních nevládních organizací USA na Guantánamu zadržují asi 500 vězňů.
Soudce Rakoff tak rozhodl v rámci justiční procedury zahájené agenturou AP, která zpochybnila tvrzení Pentagonu, že tamní vězni jsou "nepřátelští bojovníci" zadrženi v rámci boje proti terorismu, a ne válečnými zajatci, na které by se stahovaly mezinárodní dohody.
Komise OSN pro lidská práva v polovině měsíce zveřejnila zprávu, ve které uvedla, že Spojené státy by měly postavit všechny osoby zadržované na své vojenské základně Guantánamo před soud, nebo je propustit. S výzvou k uzavření Guantánama tehdy rovněž přišel osobně generální tajemník OSN Kofi Annan a Evropský parlament. Autoři zprávy také odsoudili údajné mučení a ponižující zacházení s vězni.
Autor: ČTK.
//<![CDATA[ document.write("<scr"+"ipt language='JavaScript' type='text/javascript' src='http://ad2.bbmedia.cz/please/showit/677/5/10/64/?typkodu=js"+bbh+"&alttext=0&border=0&bust="+Math.random()+"&target=_blank&printVersionUrl=NULL'><\/scr"+"ipt>"); //]]>
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama