Bůh je mé světlo a má spása.(l 27,1)

Na demonstraci proti komunismu převládala kritika Paroubka

25. února 2006 v 21:04 | Daniel Zouhar |  Z domova
PRAHA - Demonstraci proti komunismu, které se na pražském Staroměstském náměstí zúčastnilo asi 30 lidí, dominovala kritika politiky premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD). Organizátoři a většina řečníků míní, že sbližování ČSSD a KSČM je hlavním nebezpečím pro demokracii v České republice. Před sílící pozicí komunistů varovali dnes pamětníci, kteří si v Nerudově ulici připomněli pochod vysokoškolských studentů na Pražský hrad v únoru 1948.

Na akci na Staroměstském náměstí pořádané při příležitosti dnešního výročí "vítězného února" v roce 1948 a nástupu komunistů k moci promluvili například poslanec ODS Marek Benda, krajský volební lídr Strany zelených Stanislav Penc a místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek. Shromáždění zorganizovali Mladí křesťanští demokraté, Mladí konzervativci, Asociace rodičů a přátel rodiny a Konfederace politických vězňů.
Jelínek, tak jako v pátek na stejném místě při demonstraci zdravotníků, kritizoval nejen Paroubka, ale i ministra zdravotnictví Davida Ratha. Mimo jiné uvedl, že spolupráce "Paroubkovy sociální demokracie" s komunisty "už je nepokrytá".
Rath opakovaně tvrdí, že za nynějšími protesty části zdravotníků stojí ODS, což občanští demokraté popřeli. Jelínek dnes řekl, že takto se ministr snaží umlčet všechny kritiky, o nichž prohlásí buď to, že jsou "agenty ODS", nebo hlupáci a lumpové. Místopředseda Sdružení praktických lékařů si myslí, že v tuzemsku jsou pomalu oklešťovány občanské svobody.
Také slogany na transparentech protikomunistické demonstrace mířily hlavně na předsedu vlády a ministra zdravotnictví: "Plnou parou zpět - Parouback", "Paroubku odejdi", "Paroubek a Rath - návrat před Listopad".
V závěru demonstrace se organizátoři obrátili na veřejnost s výzvou "Ne bolševizaci ČR" a aktivista Jan Šinágl představil petici za odstoupení či odvolání předsedy KSČM Vojtěcha Filipa z funkce místopředsedy sněmovny. Předseda Mladých křesťanských demokratů David Čermák oznámil, že v pondělí odešle jeho organizace vládě žádost o přezkoumání programu KSČM a o rozpuštění této strany.
Na únor 1948 vzpomínaly dnes rovněž asi dvě desítky někdejších vysokoškoláků, kteří se tehdy rozhodli vyjádřit svou podporu prezidentovi Edvardu Benešovi a byli za to později perzekvováni. "Řezali nás, i když jsme zpívali Kde domov můj," vzpomínal se slzami v očích na události pře 58 lety Mirko Šťastný z Konfederace politických vězňů.
Z politiků se dnešní akce zúčastnil šéf Senátu Přemysl Sobotka (ODS). "Je potřeba na data, kdy docházelo k protestům proti nastupujícím komunistům, nezapomínat. Objevují se nám tady už jasné signály, že komunisté jsou u moci. A já bych si nepřál, aby si to pamětníci nebo my museli zopakovat na dalších 40 let. Nový listopad 89 by se nám dělal asi složitě," řekl Sobotka ČTK.
Autor: ČTK
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama