Bůh je mé světlo a má spása.(l 27,1)

Kdyby přišly povodně, zase nás to smete

26. února 2006 v 12:39 | Daniel Zouhar |  Z domova
Zálezlice/Troubky - Čtyři roky po katastrofických povodních mnohde chybí protipovodňová opatření. Obce, které voda skoro spláchla z mapy, se bojí, že se vše bude opakovat.
Prezident České protipovodňové asociace Jan Papež přiloží šablonu na betonový sloup a sprejem na něj nastříká červenou barvu.
Kdyby při povodni překročila hladina tuto značku, obyvatelé nedalekých Zálezlic by už měli být pryč ze svých domovů.

Nevelká středočeská obec mezi Vltavou a Labem má s velkou vodou špatné zkušenosti. Před čtyřmi lety povodeň málem vymazala Zálezlice z mapy. Téměř dvě třetiny ze 150 domů byly srovnány se zemí.
"Tady stál dům, támhle taky, tady," ukazuje starosta Josef Šulc na prázdná místa zarostlá trávou. Některé z poničených domů si ale lidé opravili, jiní postavili nový dům na jiném místě v obci. Z bezmála 380 obyvatel se odstěhovaly jen dvě rodiny.

Hráz stále nestojí

Barevné značky na betonovém sloupu kousek od Zálezlic přesně vyměřili geodeti; zelená, žlutá a červená čára jsou součástí protipovodňového plánu. Lidem ukážou, jak se voda přibližuje k jejich vsi, ale jejich domy před povodní neochrání. Na hlavní ochranu před velkou vodou - až třímetrový val - obec stále čeká.
Stavba asi 1650 metrů dlouhé bariéry se zadrhla na tom, že se radnici dosud nepodařilo vykoupit pozemky. Na výzvu přitom nereagovali ani mnozí místní obyvatelé.
"Je tam přes čtyřicet majitelů, místní, někteří třeba i z Prahy. Že nám prodají pozemky, zatím slíbili tři nebo čtyři," říká starosta Josef Šulc.
Proč tak málo? Lidé podle starosty věří, že se velká voda z léta 2002 už nebude opakovat. I když: kdykoli se v televizi hovoří o hrozbě záplav, běží lidé ze Zálezlic k řece a pozorují hladinu. I teď, když se v posledních dnech voda v mnohých řekách nebezpečně zvedla a na některých místech se vylila z břehů.
"Nervozita tady stále je. Povodeň je zkušenost, která se nezapomíná," říká starosta Šulc. "Ale jakmile voda opadne, na povodně se rychle zapomene." Někteří majitelé nechtějí přijít o část svého pole a jiní si myslí, že za své parcely dostanou málo.
"Tady jeden druhému závidí úplně všechno," říká jedna z obyvatelek Zálezlic.
Starosta věří, že se mu pozemky nakonec podaří získat. Jenže plánovaná hráz má stát více než devadesát milionů korun. Bude na ni radnice vůbec mít?
"S rozpočtem necelých tří milionů korun na to samozřejmě nemáme, chceme ale požádat Evropskou unii," říká starosta.

Projekt máme, peníze nejsou

Podobný problém řeší i nedaleká obec Hořín, kde po katastrofálních povodních popadalo skoro šedesát pět domů. Radnice má sice také plány ochranného valu, ale 27 milionů na jeho stavbu zatím nesehnala.
"Lítáme po ministerstvech zemědělství, životního prostředí a dalších úřadech, ale peníze stále nemáme," postěžoval si nedávno v Hospodářských novinách starosta Petr Fous.
Ještě hůř jsou na tom Troubky, které se staly symbolem moravských povodní před osmi lety.
Většina obyvatel Troubek za osm let od povodní v roce 1997 splatila půjčky, které dostali od úřadů na opravu domů. Druhý krok - ochranu před případnou další povodní - už ale stát neudělal.
"Jestli to přijde, smete nás to zas," říkají lidé.
V Troubkách v létě 1997, když do vsi vtrhla povodeň, zahynulo devět lidí, zbořeno bylo 337 domů. Poškozené silnice obec opravuje dodnes.

Poldr zůstal na papíře

Troubky, Bochoř nebo i padesátitisícový Přerov by mohla ochránit plánovaná sestava poldrů u Teplic nad Bečvou. Zatím však žádný z nich nestojí a v plánu je pouze největší suchá nádrž za dvě miliardy korun.
"Na poldr ještě není ani projekt. Nejhorší je, že jeho stavbu nemůžeme ani ovlivnit," říká starosta Troubek Radek Brázda. "Před lety se o protipovodňové ochraně mluvilo velmi často, ale skutek utek. Dnes všichni říkají: nejsou peníze," dodává.
Podle informací Povodí Moravy je na poldr zpracován investiční záměr a pracuje se na přípravě projektu.
V Troubkách se o poldru už ani nemluví. Raději. Aby se nepřivolala další zkáza.
"Jsme rádi, že máme několik systémů varování a že fungují. Už několik dní nám například z Přerova pravidelně volají, jak je to s ledovými bariérami, i to, že se je podařilo odstranit," říká starosta.
S patnáctimilionovým rozpočtem si Troubky nemohou dovolit postavit ani hráze kolem obce, o kterých se v minulosti také mluvilo. Podařilo se jim s dotacemi postavit pouze obecní bytovky a čistírnu odpadních vod za 33 milionů. Ta by měla odvádět případnou další vodu z obce.
My poldr nechceme
Zatímco lidé v Troubkách a dalších vsích na dolním toku Bečvy na poldr léta netrpělivě čekají, obyvatelé obcí na horním toku v okolí Hranic a Valašského Meziříčí proti jeho stavbě protestují.
Nelíbí se jim, že si kvůli plánovanému poldru s dvanáctimetrovou hrází a plochou bezmála 700 hektarů nebudou moci na svých zahrádkách postavit chatky.
Stavba poldru, v němž mnozí lidé vidí své bezpečí a jiní o něm nechtějí ani slyšet, není zařazena mezi stavby ve veřejném zájmu, proto se jednání s majiteli pozemků protahují. Kvůli problémům s výkupem pozemků se například úplně zastavila příprava nádrže u Uherského Hradiště.
To v Olomouci, kde se chystají úpravy na řece Moravě za miliardu korun, se začne stavět už za měsíc. První na řadě je kanál, který by měl odvést vodu z města. Jen tato stavba vyjde na 300 milionů a přispějí na ni stát, kraj i město. Pak budou následovat další protipovodňová opatření včetně poldru u Žichlínek na Moravské Sázavě a Třebůvce za 400 milionů.

Praha hlásí: Jsme připraveni!

Peníze nejsou problémem ani v hlavním městě Praze. Bezmála čtyři roky po povodni, která zdecimovala okolí Vltavy, je podle představitelů magistrátu na případnou další velkou vodu takřka připravena.
Mobilní ocelové konstrukce, jejichž vztyčení si hlavní město vyzkoušelo při loňském cvičení, ochranné zídky či úpravy terénu by měly zadržet i jedenáctimetrovou vlnu, která zaplavila Prahu v létě 2002. A počítá se i s rezervou 30 centimetrů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama