Bůh je mé světlo a má spása.(l 27,1)

Jak dopadli Čeští lvi 2005

27. února 2006 v 17:12 | Daniel Zouhar |  Filmy
Reklamní znělky už dopředu avizovaly nadšení českých filmařů nad tím neuvěřitelným počtem 22 českých filmů za loňský rok. Možná šlo o medvědí službu - z pohledu konečných výsledků se zdá, že valná většina z nich byla natočená zbytečně.

Někdy mívám pocit, že akademici ty české filmy nevidí a rozhodují se podle všeobecného mínění. Třeba kamera Martina Šáchy v Sametových vrazích, nebo jakékoliv ocenění pro Kousek nebe či Sluneční stát by měly blíž profesionálnímu pohledu na svět filmu. Tím neříkám, že Štěstí je špatný film. Je jen zbytečně přeceňované. Zničehonic někdo natočí něco o běžných lidských problémech - což by mělo být normální - a všichni jsou z toho tak u vytržení, že film zahrnou hromadou cen. Kdyby se však o normálních lidech a problémech točila většina českých filmů, asi bychom si povídali jinak.
Překvapilo mě také, že vznosná hudba Miloše Boka k filmu Anděl Páně, která sklízí různá ocenění mimo filmovou branži, ve své kategorii ani nebyla nominována. Ale pojďme k slavnostnímu večeru. K ničemu překvapivému - ať v oceněních, či v provedení - nedošlo (snad jen to, že hercům a tvůrcům asi již nechutnají vegetariánské dýchánky po předávání cen, že se tentokrát předávání vešlo do vyhrazeného času, reklamní partneři byli zmíněni tak jako tak). V úvodu zase zaznělo pár politických narážek. Pročpak to? Mají snad umělci větší patent na rozum, co se politické reprezentace týče? Zajímavou novinkou pro některé diváky byl možná fakt, že přenos byl vysílán anamorfně pro širokoúhlé televize. Moderování Jiřím Macháčkem chvílemi přinášelo vtipné momenty, častěji mírně trapné chvilky. Největším vrcholem večera byl pro mne jeho duet s Ivanou Chýlkovou. Jinak mé osobní pocity vyznívaly, jako bych sledoval amatérský ochotnický divadelní spolek s nenacvičenou hrou. Nebo sem tam hospodskou zábavu u některých již mírně přiopilých předávajících či obdarovaných. Vcelku vtipně vyšla vsuvka s Pavlem Liškou, který si sem odskočil z představení, méně vtipne pak Anna Geislerová, která se pár měsíců po porodu chlubí těhotenskými šaty. Speciálním hostem večera byl herec českého původu Herbert Lom (známý jako vrchní komisař Charles Dreyfus z Růžových panterů či padoušský plukovník Cornel Brinkley z Pokladu na Stříbrném jezeře). Otázkou je, co přinese scenáristická soutěž. Několik jich zde již bylo, a tak není tajemstvím, že většinou jde o běh na dlouhou trať. Pokud vůbec, pak oceněný scénář uvidíme proměněný ve film za nějakých 12 let. Celkově tedy převažují spíše rozpaky. Ne že bych českému filmu nepřál těch 22 kousků (ono jich navíc bylo víc), ani nový zákon, aby se natočilo třeba i třicet-čtyřicet snímků. Ale o čem budou? O podivných figurkách, řekněme zelenkovských, jako je např. moderátor komunistických týdeníků v podání Miroslava Krobota? Nic proti němu jako herci, šlo o výtečný výkon, ale teď může být podobných figurek dvakrát tolik, a to už by nemuselo být příliš vtipné. Nebo se natočí víc podobných povrchních pozlátkových hamburgerů typu Román pro ženy, určených pro rychlou konzumaci, o nichž si ženy za tři roky budou říkat, proč se jim to kdysi tak líbilo, a nyní již ne? A co všechny ty snímky, co se nedostaly do nominací, nebo i dostaly, ale žádné ocenění nezískaly? Ne všechny totiž za něco stály, komu třeba dnes řeknou něco filmy jako Zůstane to mezi námi, Blízko nebe, možná i Restart? A další? Návštěvnost českých filmů - český lev, nečeský lev - totiž klesá. Zatímco dříve se na nejlepší český film přišlo podívat i půl milionu lidí, dnes se přes magickou hranici dvou set tisíc dostaly jen tři filmy, a pak následují těžké propady. Letošní rok, s výjimkou hamburgeru Krokodýli, je zatím návštěvnost ještě tragičtější.

Výsledky Českého lva 2005
NEJLEPŠÍ FILMŠtěstí/producent Pavel Strnad - Negativ s.r.o./
NEJLEPŠÍ REŽIEBohdan Sláma - Štěstí
NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘBohdan Sláma - Štěstí
NEJLEPŠÍ KAMERADiviš Marek - Štěstí
NEJLEPŠÍ STŘIHJiří Brožek - Sluneční stát
NEJLEPŠÍ ZVUKMichal Holubec - Příběhy obyčejného šílenství
NEJLEPŠÍ HUDBAVladimír Godár - Sluneční stát
NEJLEPŠÍ VÝTVARNÝ POČINEva Švankmajerová a Veronika Hrubá - Šílení
HLAVNÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKONTatiana Vilhelmová - Štěstí
VEDLEJŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKONAnna Geislerová - Štěstí
HLAVNÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKONPavel Liška - Štěstí
VEDLEJŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKONMiroslav Krobot - Příběhy obyčejného šílenství
DIVÁCKY NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ FILMRomán pro ženy
CENA SAZKY - 1. MÍSTOIrena Hejdová - Děti noci CENA ZA DLOUHOLETÝ UMĚLECKÝ PŘÍNOS
Jan Němec
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama