Bůh je mé světlo a má spása.(l 27,1)

Hamas začal vládnout Palestincům

18. února 2006 v 20:34 | Daniel Zouhar |  Ze světa
12:25 | 18.2.2006 man
Ramalláh - Palestinský parlament, radikálně pozměněný lednovými volbami, se dnes poprvé sešel v Ramalláhu.
Málokdo by ještě před měsícem věřil, že členové Hamasu zasednou do většiny parlamentních křesel. Drtivé vítězství znamená, že hnutí, považované Izraelem, USA a Evropskou unií za teroristické, sestaví samo vládu. Dnes s tím začalo.
Povede ji jeden z předáků hnutí Ismáíl Haníja, který je považován za představitele umírněnějšího křídla. Hned v úvodu dnešního jednání ale Hamas odmítl výzvu palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse k bezpodmínečnému ukončení násilí a k dialogu s Izraelem.
"Za současných podmínek odmítáme vyjednávat s okupanty a agresory," řekl mluvčí Hamásu Samí Abu Zuhrí.

Telemost z Gazy do Ramalláhu
Prvního zasedání v Ramalláhu se nezúčastnili poslanci Hamasu zvolení v pásmu Gazy. Izrael jim totiž nepovolil cestovat přes své území na Západní břeh Jordánu. Se zasedacím sálem se tak spojili telemostem
Ve 132členném parlamentu obsadil Hamas 74 míst, konkurenční Fatah pouze 45 křesel.
Nová vláda bude mít problém s mezinárodním uznáním.
Pokud se totiž Hamas oficiálně nevzdá snahy o zničení židovského státu a neodmítne jednoznačně násilí a terorismus, nechce s ním jednat Izrael, Spojené státy ani některé evropské země.
USA a EU také hrozí zastavením veškeré finanční pomoci, což by pro palestinskou ekonomiku mělo devastující následky.
Palestinská samospráva dostávala ročně ze zahraničí zhruba miliardu dolarů. Pokud jde o dodávky vody, elektřiny i části potravin a spotřebního zboží, je závislá na Izraeli.
Proto se očekává, že nová palestinská vláda bude usilovat o pomoc ze strany arabských zemí a Íránu.
Podle listu New York Times se Spojené státy a Izrael dohodly, že budou palestinskou samosprávu ekonomicky i politicky izolovat od okolního světa v naději, že následné těžkosti a problémy téměř čtyř miliónů obyvatel oslabí popularitu Hamasu.
To však zatím nikdo oficiálně nepotvrdil.
"Nechceme dopředu nic podnikat. Počkáme a uvidíme, co Palestinci a jejich parlament udělají," sdělil mluvčí izrelského ministerstva zahraničí Mark Regev.

Hamas nabízí příměří, ne mír

Představitelé Hamasu ještě před začátkem zasedání naznačili, že chtějí nabídnout Izraeli dlouhodobé příměří, pokud se stáhne na hranice z roku 1967 (tedy - pokud zlikviduje všechny židovské osady na Západním břehu Jordánu).
Takový krok Izraele je však nepravděpodobný.
Uznat Izrael a přiznat mu právo na existenci zas odmítá Hamas.
"Jakékoliv uznání musí být mezi dvěma státy. My žádný stát zatím nemáme a Izrael navíc neuznává ani základní práva Palestinců," řekl před první schůzkou parlamentu jeho nový předseda a člen Hamasu Azíz Duaík.
Hamas vznikl v roce 1987 a mírovou dohodu mezi Paletinci a Izraelem z roku 1993 odmítl.
V následujících letech měl na svědomí většinu sebevražedných atentátů v izraelských městech. Předloni izraelská armáda při náletu usmrtila duchovního vůdce a zakladatele hnutí Ahmada Jasína.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama