Bůh je mé světlo a má spása.(l 27,1)

500. výročí existence Vatikánských muzeí

18. února 2006 v 21:13 | TS ČBK |  Z církve
Vatikán připravuje řadu výstav, konferencí a moderovaných prohlídek, které mají ukázat rozsáhlé kulturní a umělecké bohatství sbírek shromážděných ve Vatikánských muzeích.
VATIKÁN/ČTK: Již 500 let existence letos slaví Vatikánská muzea a patří tedy k nejstarším kulturním institucím svého druhu na světě. Základ vatikánským sbírkám dal papež Julius II., když v roce 1506 koupil mramorovou sochu trójského kněze Laokóna, vykopanou krátce předtím poblíž římského Kolosea. V současnosti se s uměleckými poklady muzeí mohou návštěvníci setkat ve Vatikánu a také na dalších místech v italské metropoli i kolem ní.
Událostí letošní muzejní sezony bude zpřístupnění nekropole, na kterou archeologové narazili v roce 2003 přímo za hradbami Vatikánu, když se budovalo nové parkoviště. Naleziště o ploše 500 metrů čtverečních zahrnuje třicítku pohřebních komnat a také 60 hrobů a pohřebních oltářů datovaných do prvního století před naším letopočtem.
Další událostí letošního výročí bude opětné zprovoznění dvou renovovaných institucí - Muzea křesťanství a Etnologického misionářského muzea. Otevřena bude po restaurování i Tajemná komnata borgiovského křídla Apoštolského paláce.
Expozice Vatikánských muzeí ročně shlédne přes čtyři miliony lidí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama