Bůh je mé světlo a má spása.(l 27,1)

14.únor - není jen svátkem sv.Valentýna

14. února 2006 v 20:14 | Daniel Zouhar |  Křesťané
14.únor dnes je u lidí v podvědomí svátku zamilovaných Valentýna. U nás se však odedávna uctíval jinší svátek a tím byl svátek sv.Cyrila a Metoděje.

Proč tomu vždycky tak bylo? 14.února 869 zemřel zaopatřen svátostmi v Římě v mnišském klášteře sv.Konstantin, který přijal řeholní jméno Cyril, a stačil ještě před smrtí pověřit svého bratra Metoděje, aby pokračoval v započaté misii na Moravě, kam je na prosby knížete Rostislava poslal v roce 863 byzantský císař Michael III.
Metoděj si toho byl vědom a po jeho smrti a pohřbu v katedrale sv.Klimenta, kam byly uloženy Cyrilovi ostatky se vydal zpět na Moravu. Podle starého kalendáře, který se ještě na začátku 20.století používal se 14.února slavil svátek sv.Cyrila a Metoděje s připomínkou úmrtí sv.Cyrila v Římě. Jenomže nastal problém, na Velehrad, který je hlavním poutním místem uctívající Cyrila a Metoda v zemi se nedaly konat pro zbožné poutnictvo poutě v zimě, a prot se u nás zavedla vyjímka - sv.Cyrila a Metoděje se slavilo až 5.července, zatímco ostatní křesťané hlavně v Římě je slavily 14.února a 5.dubna (připomínka úmrtí sv.Metoděje roku 885). U nás se však ani připomínky jejich úmrtí již ani neprovádí. Je to škoda, protože tito řečtí světci se zasloužili o první slovanské písmo hlaholici a pomohli nám se vyrovnat se ostatním státům Evropy, oproti kterým jsme byli pozadu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 necum necum | 19. listopadu 2007 v 12:08 | Reagovat

hovno

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama